Wall Hung Smart Bidet Japanese Toilet with 1160mm Frame Cistern and White Sensor Flush Plate – Purificare
£730.00
- Toilet dimensions: H410 (993 with lid open) x W370 (384 including dial controls) x D593 mm
- Toilet opening dimensions: W215 x D290 mm
- Remote control dimensions: L130 x W45 x D12 mm
- Remote control magnetic holder dimensions: L120 x W40 x D7 mm
- Toilet finish: White glazed
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Need to know
- Toilet dimensions: H410 (993 with lid open) x W370 (384 including dial controls) x D593 mm
- Toilet opening dimensions: W215 x D290 mm
- Remote control dimensions: L130 x W45 x D12 mm
- Remote control magnetic holder dimensions: L120 x W40 x D7 mm
- Toilet finish: White glazed
- Toilet material (bowl): Ceramic
- Toilet material (seat & lid): Urea-formaldehyde – strong, durable plastic
- Hose material: Stainless steel hose and ABS with brushed PVD finish hose head
- Waste connections: Wall
- Cistern included: Yes
- Flush volume: 3/6 litres
- Flush plate included: Yes
- Flush plate colour: White glass sensor
- Wall frame included: Yes
- Frame dimensions: H1168 x W500 x D150-200mm
- Frame weight: 14.8kg
- Total weight assembled: 32kg
- Toilet max weight capacity: 175kg
- Assembly required Yes
- Toilet guarantee: 2 years (1 year parts)
- Frame guarantee: 1 year
| Dimensions & Weight | |
| Height | 320mm |
| Depth | 593mm |
| Width | 370mm |
| Pan Height | 320 |
| Weight (Kg) | 32kg |
| Flush Volume | 3/6L |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | yes |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Inlet Position | Rear |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Flush Type | Flush plate |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Purificare |
| Warranty | |
| Warranty | 1 year |


















