Wall Hung Rimless Toilet with Soft Close Seat – Boston
£109.00
- Wall hung toilet ensures all unsightly pipework is hidden for a more premium look, and is easier to clean under the toilet
- Made from high-quality ceramic and finished in gloss white
- Hygienic concealed rimless design
- Quick-release soft close toilet seat included
- Boasts a fantastic 5-year guarantee for added peace of mind
Description
Features we love
- Wall hung toilet ensures all unsightly pipework is hidden
- Made from high-quality ceramic and finished in gloss white
- Hygienic concealed rimless design
- Space saving with a short projection
- Trendy square design
All about me
This wall hung toilet with a square pan design has been manufactured from high-quality ceramic and makes a perfect addition to any bathroom. It’s much more hygienic too thanks to the rimless design, meaning when you flush, water is propelled around the bowl, giving it a more thorough clean. Also, it’s easier to clean as it’s off the floor, giving the effect of a floating toilet.
It comes complete with a soft close seat, so no noise and is safer (no fingers will be trapped), which features a quick-release mechanism for easy use and cleaning.
The wall hung design and short projection of only 500mm make it space-saving too.
You’ll need a wall-mounting frame for this type of pan, which can be fitted behind the wall or tiles, allowing a discreet finish and saving on space. Whether you are putting this underneath a window or in a small space, or if you’re not restricted for space and require a standard size, we have a wide range of frames and flush plates available.
Pair with the matching Boston range of products to complete the perfect look. This product boasts a fantastic 5-year guarantee for added peace of mind.
Need to know
- Overall dimensions: H368 x W344 x D500 mm
- Pan Weight: 37kg
- Type: Wall Hung Toilet
- Shape: Square
- Style: Modern
- Mounting: Wall mounted
- Finish: Gloss white
- Material: Ceramic
- Waste connections: Wall
- Cistern included: No
- Fittings included: Yes
- Not included: Wall Mounting Frame & Cistern
- Guarantee: 5 years
| Dimensions & Weight | |
| Height | 368mm |
| Depth | 500mm |
| Width | 344mm |
| Pan Height | 330mm |
| Weight (Kg) | 37kg |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | no |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Inlet Position | Left and Right |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Square |
| Range | Boston |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |











