Wall Hung Smart Bidet Japanese Toilet & Grohe Frame Cistern and Chrome Flush Plate – Purificare
£732.00
- For on-the-wall installations or studded walls
- Front actuation
- Water supply from left/right or back
- The GROHE Whisper concealed cistern guarantees noise control
- GROHE EcoJoy – eco-friendly water-saving design
Description
Grohe Wall Hung Frame
Take confidence and comfort from the smart design and strength of the GROHE Solido 4-in-1 installation set for wall-hung toilets. Even fitting it is straightforward.
The steel frame is certified to hold loads of over 400 kg for ultimate stability and it can be installed in front of a solid wall or within a stud wall in next-to-no-time thanks to the GROHE QuickFix system, which requires no tools to connect hose, inspection shaft and water supply.
The GROHE EcoJoy dual flush system is kinder to the environment, reducing water consumption by up to 50%. Noise transmission to the building is kept to a minimum thanks to GROHE Whisper technology, engineered with low-noise fittings and separate plumbing. The set comes complete with wall brackets and an attractive Skate Cosmopolitan chrome flush plate.The dual flush plate means that it has a water-saving flush. Press the small button when you need a smaller flush (only 3 litres of water), or the bigger button for a bigger flush (6 litres of water).
Features:
- For on-the-wall installations or studded walls
- Front actuation
- Water supply from left/right or back
- The GROHE Whisper concealed cistern guarantees noise control
- GROHE EcoJoy – eco-friendly water-saving design
- SpareFlush – an effective extra flush
- Easy connection – no tools needed
- GROHE QuickFix – quick and easy installation
- Safety is the name of the game with your GROHE Solido installation system. The steel frames of the wall-hung toilets and basins are certified to hold up to 400 kg and 150 kg, respectively
- Frame dimensions: H1130xW500xD230mm
| Dimensions & Weight | |
| Height | 330mm |
| Depth | 593mm |
| Width | 384mm |
| Pan Height | 300mm |
| Weight (Kg) | 34.38kg |
| Flush Volume | 3/6L |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | yes |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Inlet Position | Left or Right or Back |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Flush Type | Flush plate |
| Single or Dual Flush | Dual |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Purificare |
| Warranty | |
| Warranty | 1 year |
















