Purificare Wall Hung Toilet With Grohe Frame And Black Flush Plate
£766.00
- Purificare wall hung smart toilet
- Grohe wall hung frame with concealed cistern included
- Matt black flush plate inlcluded to match your bathroom theme
- Smart toilet includes rimless design for better hygiene
- Smart toilet includes other smart features like night light and user settings
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Need to know – toilet
- Toilet dimensions: H410 (993 with lid open) x W370 (384 including dial controls) x D593 mm
- Toilet opening dimensions: W215 x D290 mm
- Remote control dimensions: L130 x W45 x D12 mm
- Remote control magnetic holder dimensions: L120 x W40 x D7 mm
- Toilet finish: White glazed
- Toilet material (bowl): Ceramic
- Toilet material (seat & lid): Urea-formaldehyde – strong, durable plastic
- Hose material: Stainless steel hose and ABS with brushed PVD finish hose head
- Waste connections: Wall
- Cistern included: No
- Wall frame included: No
- Total weight assembled: 32kg
- Max weight capacity: 175kg
- Assembly required Yes
- Guarantee: 2 years (1 year parts)
Need to know – frame
- Dimensions: x H1130 x W500 x D135-155 mm
- Weight: 12.84kg
- Cistern included: Yes
- Flush volume: 3/5 litres
- Flush plate included: Yes
- Flush plate colour: Matt black
- Toilet included: No, sold separately
- Compatible with: Any of our wall hung pans
- Instructions included: Yes
- Material: Steel
- Flush plate finish: Matt black
- Maximum weight: 400kg
- Warranty: 5 Years
| Dimensions & Weight | |
| Height | 410mm |
| Depth | 593mm |
| Width | 370mm |
| Pan Height | 410mm |
| Weight (Kg) | 32kg |
| Flush Volume | 3/5L |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | yes |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Quick Release Seat | yes |
| Inlet Position | Front, rear, left & right |
| Waste Connection | Wall |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Flush Type | Dual |
| Single or Dual Flush | Dual |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Range | Grohe |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |
















