Matt White Wall Hung Rimless Toilet with Soft Close Seat Grohe Cistern Frame and Chrome Flush – Verona
£379.00
- Contemporary wall-hung toilet in a matt white finish
- Includes a Grohe support frame, cistern & flush plate
- The sleek wall-hung design makes it to easy clean under
- WC features a hygienic concealed rimless design
- The Grohe Solido 4-in-1 offers a top-quality fit
Description
Features we love
- Contemporary wall-hung toilet in a matt white finish
- Includes a Grohe support frame, cistern & flush plate
- The sleek wall-hung design makes it to easy clean under
- WC features a hygienic concealed rimless design
- The Grohe Solido 4-in-1 offers a top-quality fit
This bundle includes:
Wall Hung WC, Soft Close seat, Cistern, Cistern Frame and Flush Plate
All about me
With a smooth round pan design, this wall hung toilet made from high-grade ceramic makes a stylish addition to any bathroom. It’s much more hygienic, too, thanks to the rimless design. It comes complete with a slimline, soft closing toilet seat, with a quick-release mechanism for easy use. Made from Urea-Formaldehyde, also known as Duroplast, this premium material does not scratch, it is easy to clean and looks brand new for a long time, has a ceramic appearance, and is even resistant to cigarette burns. This bundle is complete with Grohe Solido 4-in-1, which includes a cistern, sturdy steel support frame, and an Ecojoy chrome dual flush plate – everything you need to fit.
The Grohe Solido 4-in-1 is a super quality fit. The support frame holds over 400kg for ultimate stability and reduces water consumption by up to 50%. Thanks to a QuickFix system that requires no tools to connect to the hose, inspection shaft, or water supply, it’s easy to install.
Need to know
- WC dimensions: W365 x D495 x H360 mm (give or take -/+ 3mm per measurement)
- WC weight: 24kg
- Cistern frame dimensions: W500 x H1130 mm
- Type: Wall hung
- Shape: Round
- Mounting: Wall
- Colour: White
- WC finish: Matt
- WC material: High-grade ceramic
- Seat material: Urea-formaldehyde resin
- Waste connections: Wall
- Inlet position: Left, right, back
- Volume: 3/6L
- Cistern included: Yes
- Cistern frame included: Yes
- Fittings included: Yes
- Not included: Waste pipe
- Assembly required Yes
- Warranty: 10 years
| Dimensions & Weight | |
| Height | 360mm |
| Depth | 480mm |
| Width | 365mm |
| Pan Height | 360mm |
| Weight (Kg) | 24kg |
| Flush Volume | 3/6L |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | yes |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Quick Release Seat | yes |
| Inlet Position | Left and Right |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Flush Type | Flush plate |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Verona |
| Warranty | |
| Warranty | 10 years |










