Wall Hung Rimless Short Projection Toilet with Soft Close Seat – Grohe Euro
£275.00 Original price was: £275.00.£248.00Current price is: £248.00.
- Grohe wall hung toilet with short projection of only 490mm, perfect for space saving
- Made from high quality ceramic and finished in gloss white
- Hygienic concealed rimless design to deter bacteria build up
- Quiet soft close seat with quick release feature for easier cleaning
- Sleek wall hung design meaning it’s easier to clean around the toilet area
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- Grohe wall hung toilet with short projection of only 490mm, perfect for space saving
- Made from high quality ceramic and finished in gloss white
- Hygienic concealed rimless design to deter bacteria build up
- Quiet soft close seat with quick release feature for easier cleaning
- Sleek wall hung design meaning it’s easier to clean around the toilet area
All about me
The Grohe Euro Rimless Ceramic Compact Wall Hung Toilet with Soft Close Seat makes a perfect addition to any bathroom. It’s much more hygienic thanks to the rimless design, meaning when you flush, water is propelled around the bowl, giving it a more thorough clean. It comes complete with a quiet soft close seat for additional comfort.
This toilet requires a wall mounted frame and cistern, shop our range to complete the package.
Need to know
- Overall dimensions: H420 x W374 x D490 mm
- Type: Wall Hung
- Style: Modern
- Finish: Gloss white
- Material: Ceramic toilet and plastic toilet seat
- Waste Connections: Horizontal
- Cistern Included: No, sold separately
- Frame: No, sold separately
- Fittings Included: Yes
- Push Button Included: No
- Guarantee: 5 years parts & labour
| Dimensions & Weight | |
| Height | 420mm |
| Depth | 490mm |
| Width | 374mm |
| Weight (Kg) | 386kg |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | NO |
| Seat Included | YES |
| Soft Close Seat | YES |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | YES |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Grohe |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |








