Freestanding Single Ended Shower Bath with Brushed Brass Screen & Feet 1670 x 740 mm – Park Royal
£519.00
- Freestanding design gives a luxurious feel and flexibility
- Single ended so there’s more room to spread out and unwind
- Includes a movable brushed brass bath screen, rotating 90 degrees both inward and outward
- Traditional roll top slipper design and ornate brushed brass finish feet makes the perfect focal point
- Made from high-quality acrylic that’s resistant to staining, chipping and cracking
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- Freestanding design gives a luxurious feel and flexibility
- Single ended so there’s more room to spread out and unwind
- Includes a high quality brushed brass bath screen, transforming your bath into a shower bath
- Traditional roll top slipper design and ornate brushed brass finish feet make the perfect focal point
- Made from high-quality acrylic that’s resistant to staining, chipping and cracking
All about me
Create a grand statement with this traditional freestanding look corner bath. Roll topped and single-ended, there are no harsh edges to catch on to, giving you a luxurious and relaxing experience. With a glossy finish and beautifully ornate claw and ball feet it makes the perfect centrepiece in any bathroom. The shower screen included is hinged with a fixed panel and therefore can be used for either right or left handed positioning, which ever best suits your bathroom.
Need to know
- Bath Dimensions: L1670mm x H600mm x W740mm (-/+10mm tolerance)
- Shower Screen Dimensions: L1450 x H1450 x W6mm
- Bath Type: Freestanding Single Ended (fits both left and right-handed configurations)
- Shower bath screen included: Yes
- Screen dimensions: H1450 x W6 x D665mm
- Waste included: No, sold separately
- Trap included: No, sold separately
- Pre Drilled Tap Holes: No
- Adjustable feet: Yes, up to 10mm
- Bath Colour: White
- Bath Finish: Gloss
- Bath Shape: Round
- Bath Capacity: 175 Litres
- Material: Polymer Resin and Acrylic
- Wall Thickness: 10-15mm
- Feet Included: Yes
- Warranty: 5 Years
| Dimensions & Weight | |
| Height (mm) | 600mm |
| Length (mm) | 1660mm |
| Width (mm) | 740mm |
| Weight (Kg) | 32kg |
| Weight Limit (kg) | 250kg |
| Internal Height (mm) | 405mm |
| Base Internal Length (mm) | 1100mm |
| Base Internal Width (mm) | 390mm |
| Bath Water Capacity (L) | 175L |
| Installation & Features | |
| Acrylic Thickness (mm) | 10-15mm |
| Bath End Type | Single Ended |
| Material | Acrylic |
| Suitable for drilling tap holes | Yes |
| Waste & Overflow Included | No |
| Feet included | Yes |
| Style | |
| Style | Traditional |
| Range | Park Royal |
| Colour | White |
| Finish | Gloss |
| Bath Shape | Oval |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |








