Close Coupled Comfort Height Toilet with Soft Close Seat – Addison
£115.00
- Comfort height toilet with 460mm pan height, ideal for the taller or less-abled person
- Comes with a d shape toilet seat with soft close feature
- Features a dual flush which can be adjusted to either 3/6L or 3/4.5L volume
- Made from high-quality ceramic and finished in a gloss white
- Clean design, Ideal for any modern cloakroom or family bathroom
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- Comfort height toilet with 460mm pan height, ideal for the taller or less-abled person
- Comes with a d shape toilet seat with soft close feature
- Features a dual flush which can be adjusted to either 3/6L or 3/4.5L volume
- Made from high-quality ceramic and finished in a gloss white
- Clean design, Ideal for any modern cloakroom or family bathroom
All about me
The Addison comfort height close-coupled toilet comes complete with cistern and soft close toilet seat. With its sleek round pan design, this toilet has been manufactured from high-quality ceramic and with its gloss white finish is suited for any type of bathroom. This comfort toilet provides a comfortable seating position thanks to the additional height, ideal for the taller person or those with mobility concerns. The toilet features a chrome central push button, which is dual flush to help save water too
Need to know
- Overall dimensions: H875 x W360 x D620 mm
- Seat dimensions: H55 x W345 x D425 mm
- Toilet Pan Height: 460mm (comfort height)
- Type: Close Coupled Toilet
- Style: Modern
- Mounting: Floor standing
- Finish: Gloss white with central chrome dual flush
- Material: Ceramic toilet and plastic toilet seat
- Inlet position: Right
- Waste Connection: Left/right
- Flush Volume: Adjustable – 3/4.5L or 3/6L
- Cistern Included: Yes
- Fittings Included: Yes
- Push Button Included: Yes
- Assembly required Yes
- Guarantee: 2 years
- Not Included: Waste pipe
| Dimensions & Weight | |
| Height | 875mm |
| Depth | 620mm |
| Width | 360mm |
| Pan Height | 460mm |
| Weight (Kg) | 39.95kg |
| Flush Volume | 3/6L |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | yes |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Quick Release Seat | no |
| Inlet Position | Right |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | no |
| Flush Type | Push button |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Addison |
| Warranty | |
| Warranty | 2 years |






