1200mm Beige Curved Freestanding Double Vanity Unit with Basin – Bowland
£829.00 Original price was: £829.00.£779.00Current price is: £779.00.
- Contemporary fluted freestanding oak vanity unit with two round basins
- Four drawers featuring soft-close technology
- Arrives fully assembled, simplifying the installation process for the worktop and basins
- Predrilled holes for basin installation are provided for your convenience
- With no pre-drilled tap holes, you can combine with either a tall or wall-mounted basin tap
Description
All About Me
The art-deco inspired Bowland curved beige vanity basin unit, makes a stunning centrepiece for your bathroom, guaranteed to withstand the test of time. Manufactured to the highest standard, this unit features traditional shaker detailing throughout. The scratch resistant & durable quartz worktop is ultra hygienic, visually appealing and easy to maintain, the polished chrome handles give the unit a modern edge and the doors reveal interior shelves which provide a generous amount of storage space for all your bathroom essentials.
This unit also includes a beautiful undermount resin inset basin that perfectly complements the vanity unit’s curved edges. There is one pre-drilled tap hole, but no tap included, so you’re free to choose one that matches your personal style and any other existing fixings.
Need To Know
- Vanity Unit Dimensions: H 850 x W 1200 x D 500 mm
- Total Width With Doors Open: W1690mm
- Internal Basin Dimensions: H 110 x W370 x D 260 mm
- Double Vanity Unit: Yes
- Overall Weight: 81.1 kg
- Style: Traditional
- Colour: Beige
- Finish: Satin
- Material: MDF and Solid Wood
- Basin Type: Undermount
- Basin Material: Resin
- Basin Capacity: 4.8L
- Worktop Material: Quartz
- Basin and Worktop Colour: White
- Basin Finish: Gloss
- Taps Included: No
- Taps Required: Basin Mixer Tap
- Tap Holes: 2
- Wastes Included: No
- Wastes Required: Slotted
- Handle Colour: Chrome
- Overflow Colour: Chrome
- Opening Mechanism: Pull to open
- Assembly required: No (simple to install integrated worktop and undermount basin)
- Not Included: Tap and Waste
- Guarantee: 3 Years
| Dimensions & Weight | |
| Depth | 500mm |
| Width | 1200mm |
| Height | 850mm |
| Internal Basin Depth | 270mm |
| Internal Basin Width | 380mm |
| Internal Basin Height | 110mm |
| Weight | 81.1kg |
| Weight Limit (kg) | 150kg |
| Installation & Features | |
| Basin Included | yess |
| Basin Type | Undermount |
| Basin Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Tap Type Required | Mono Basin Mixer Tap |
| Overflow | yess |
| Waste Included | no |
| Waste Required | Slotted |
| Number of shelves | 3 |
| Soft Closing | yess |
| Fittings Included | no |
| Assembly | assembly not required |
| Style | |
| Basin Finish | Gloss |
| Unit Material | MDF and Solid Wood |
| Basin Material | Resin and Stone |
| Style | Traditional |
| Product Range | Bowland |
| Warranty | |
| Warranty | 3 years |









