Wall Hung Smart Bidet Japanese Toilet – Purificare
£644.00
- Control your smart toilet using the handy integrated control dial, or the wireless magnetic remote. The remote also comes with a convenient holder that attaches to a wall.
- This Japanese toilet is incredibly hygienic. It automatically cleans itself before use or every 72 hours when not in use to eliminate bacteria.
- The white nightlight automatically turns on when low light is detected. This means you’ll find it easier to fall asleep after a night-time trip to the loo.
- Choose between five water temperature settings (31-39°C). Then, select one of five spray wash modes to find your preferred level.
- Enjoy a hygienic cleaning experience without the need for toilet paper. Choose from a front, rear or front and rear wash, then finish with a warm air dry.
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Need to know
- Toilet dimensions: H410 (993 with lid open) x W370 (384 including dial controls) x D593 mm
- Toilet opening dimensions: W215 x D290 mm
- Remote control dimensions: L130 x W45 x D12 mm
- Remote control magnetic holder dimensions: L120 x W40 x D7 mm
- Toilet finish: White glazed
- Toilet material (bowl): Ceramic
- Toilet material (seat & lid): Urea-formaldehyde – strong, durable plastic
- Hose material: Stainless steel hose and ABS with brushed PVD finish hose head
- Waste connections: Wall
- Cistern included: No
- Wall frame included: No
- Total weight assembled: 32kg
- Max weight capacity: 175kg
- Assembly required Yes
- Guarantee: 2 years (1 year parts)
| Dimensions & Weight | |
| Height | 300mm |
| Depth | 593mm |
| Width | 384mm |
| Remote Control Dimensions | W130 x W45 x D12mm |
| Weight (Kg) | 32kg |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | no |
| Soft Close Seat | yes |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Style | |
| Toilet Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Purificare |
| Warranty | |
| Warranty | 2 year |





