Towelrads Richmond Chrome Towel Radiator – 1186 x 600mm
£269.00
- Electric towel radiator with a space-saving, wall-mounted design
- Steel rails with 22 horizontal bars for warming multiple towels
- The heating element means you can turn it on when you need it
- With an adjustable temperature setting between 45-60 degrees
- Anti-freeze function, 2-hour boost feature and a 12/24-hour timer
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
All about me
This stylish radiator would look great in any modern family bathroom or ensuite. It features a polished chrome finish, adding a modern touch to your space, plus its versatile design compliments both round and square fixtures. It’s separate from your central plumbing system, too, so you’ll only need to turn it on when needed.
Need to know
- Dimensions: H1186 x W600 x D85-100 mm
- Projection from wall: 85-100mm
- BTU output: 1364
- Weight: 14kg
- Bars/panels: 22
- Waterproof rating: IP44 (safe in bathroom zones 2 & 3)
- Prefilled: Yes
- Colour Silver
- Finish: Chrome
- Material: Steel
- Maximum wattage: 400W
- Fixtures included: Yes, wall brackets for easy DIY installation
- Warranty: 2-years electrical / 5-years manufacturer
| Key Information | |
| Power (W) | 400W |
| Fuel type | Electric |
| Alignment | Vertical |
| Heat Output (BTU) | 1364 |
| Wattage | 400w |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 1186mm |
| Depth | 70mm |
| Width | 600mm |
| Weight (Kg) | 12kg |
| Pipe Centres | 70-85mm |
| Distance from Wall | 70-85mm |
| Other Information | |
| Condition | New |
| Brand | Towel Rads |
| Colour | Chrome |
| Style | Modern |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 2 years |







