Single Door Sensio Eclipse Recessed Mirrored Bathroom Cabinet with Lights & Shaver Socket 700 x 500mm
£419.00
- The Eclipse cabinet storage recessed in to the wall space leaving the mirror to sit flush to the wall.
- Diffused, TrioTone colour temperature changing LEDs – choose from warm, natural or cool white
- The dimmable LEDs allow you to control the brightness – touch and hold sensor to dim/brighten
- Also features practical internal USB port and shaver socket
- Adjustable glass shelves to store your essentials
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- The Eclipse cabinet storage recessed in to the wall space leaving the mirror to sit flush to the wall.
- Diffused, TrioTone colour temperature changing LEDs – choose from warm, natural or cool white
- The dimmable LEDs allow you to control the brightness – touch and hold sensor to dim/brighten
- Also features practical internal USB port and shaver socket
- Adjustable glass storage shelves within the cabinet for all your bathroom essentials
- Touch sensor activated
- 5 year warranty for added peace of mind
All about me
A clever recessed illuminated cabinet, the Eclipse provides a practical hidden storage solution combined with LED illuminated mirrored doors.
The fully diffused colour changing TrioTone LED border allows you to select cool, natural or warm white light with a simple touch sensor. Adjustable shelving, an internal USB port and shaver socket along with integrated demister pad provide the finishing touches.
| Dimensions & Weight | |
| Width (mm) | 500mm |
| Height (mm) | 700mm |
| Depth (mm) | 116mm |
| Weight (Kg) | 11.5kg |
| Weight Limit | 3kg |
| Installation & Features | |
| Wall mounted | Yes |
| Illuminated | Yes |
| Bulb type | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Zone | 2 |
| Operation Type | Mains Operated |
| Wattage | 21W |
| Light colour | Colour Changeable |
| Colour temperature | 3000-6400k |
| Demister | Yes |
| Touch Sensor | Yes |
| Shaving Socket | Yes |
| Fittings Included | Yes |
| Soft Closing | Yes |
| Style | |
| Colour | White |
| Product Range | Sensio |
| Number Of Doors | 1 |
| Number of shelves | 2 |
| Style | Modern |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |










