Brushed Brass 8mm Glass Quadrant Shower Enclosure 900mm – Pavo
£299.00
- Space-efficient quadrant shower enclosures fit neatly onto a 900mm shower tray.
- Easy Fit – minimal assembly is needed for a convenient and cost-effective upgrade.
- High-quality aluminium construction ensures longevity, even with regular use.
- Adjustment tolerances of 865-880mm in a bathroom corner.
- Toughened 8mm easy-to-clean safety glass resists smudges and stains.
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
The Pavo quadrant sliding door range is a great addition to your bathroom because it adds aesthetics with its brushed brass frame and practicality with its shape and features. It is available in a variety of sizes, colours, and with concealed fittings. Its sliding door can be accessed easily, giving you the space you need. Matching perfectly with deep green and blue, this enclosure is sure to look beautiful in your home.
The 550mm opening width provides enough room to enter and shower. Additional strength is provided by the 8mm glass thickness, which is also easy to clean and resistant to smudges and stains. A three-year guarantee and all fittings are included for a quick and simple installation, giving you added peace of mind.
- Space-efficient: Quadrant shower enclosures fit neatly into corners, maximizing bathroom space.
- Easy to install: Minimal construction is required for a convenient and cost-effective upgrade.
- Durable: High-quality aluminium construction ensures longevity, even with regular use.
- Adjustment tolerances of 865-880-mm in a bathroom corner.
- Toughened 8mm easy-to-clean safety glass resists smudges and stains.
- The shower tray, waste trap, tray riser kit, and shower are sold separately
| Installation & Features | |
| Opening Type | Sliding |
| Installation side | Reversible – Left or Right |
| Side Panel Included | Yes |
| Shower Tray & Waste Included | No |
| Frameless Design | No |
| Safety glass | Yes |
| Easy Clean Glass | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 900mm |
| Depth (Side Panel) | 900mm |
| Height | 1950mm |
| Shower Enclosure Type | Quadrant |
| Shower Tray To Fit | 900mm |
| Glass thickness | 8mm |
| Weight | 56KG |
| Style | |
| Finish | Brushed |
| Colour | Brass |
| Material | Aluminium & Tempered Glass |
| Warranty | |
| Warranty | 3 years |






