Brass Horizontal Towel Radiator 600 x 1000mm – Tundra
£134.00
- On trend brushed brass finish and the sleek panel design will add a contemporary touch to your space
- Offers a high heat output to make your bathroom space cosy and warm in no time at all
- Suitable for any central heating systems
- All components use British standard fittings
- Browse more sizes and colours in the Tundra Range
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- On trend brushed brass finish and the sleek panel design will add a contemporary touch to your space
- Offers a high heat output to make your bathroom space cosy and warm in no time at all
- Suitable for any central heating systems
- All components use British standard fittings
- Wall hung towel radiator is perfect for space saving
All about me
This stylish towel rail radiator lets you make the most of your wall space with its horizontal setting. It boasts a contemporary look with 7 flat bars that provides a generous heat output to quickly warm your room up from top to bottom, and comes with a brushed brass finish that’s sure to energize any space.
Need to know
- Radiator Dimensions: H1000 x W600 x D62mm
- BTU Heat Output:1095
- Fuel Type: Central Heating Radiator
- Radiator Type: Heated Towel Rail
- Radiator Bars: 7
- Radiator Weight:13.26kg
- Radiator Material: Mild steel
- Radiator style: Modern
- Radiator Colour: Brushed brass
- Wattage:321
- Pipe Centres: 950mm
- Distance from the wall to outer point of the rail: 93~103mm
- Distance from the wall to the inlet centre: 63-73mm
- Warranty: 2 years
- Not Included : Radiator valves (see recommended accessories)
- Supplied with wall brackets
| Key Information | |
| Power (W) | 321 |
| Freestanding | No |
| Fuel type | Central Heating |
| Alignment | Horizontal |
| Heat Output (BTU) | 1095 |
| Wattage | 321 |
| Brackets Included | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 600mm |
| Depth | 62mm |
| Width | 1000mm |
| Weight (Kg) | 13.3kg |
| Pipe Centres | 950mm |
| Distance from Wall | 93-103mm |
| Other Information | |
| Condition | New |
| Brand | Tundra |
| Colour | Brass |
| Finish | Brushed |
| Style | Modern |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 2 years |







