3 Door Grey Mirrored Bathroom Cabinet 800 x 650mm – Ashford
£79.00
- Compact bathroom mirror cabinet design
- Storage solution – one shelf and two compartments to store toiletries
- The soft closing door prevents slamming and unnecessary wear and tear
- Gorgeous grey gloss finish reflects the light beautifully
- Fully assembled unit for your convenience and simple to install
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- Compact bathroom mirror cabinet design
- Storage solution – one shelf and two compartments to store toiletries
- The soft closing door prevents slamming and unnecessary wear and tear
- Gorgeous grey gloss finish reflects the light beautifully
- Fully assembled unit for your convenience and simple to install
All about me
Update your bathroom with the Ashford gloss grey bathroom mirror cabinet. The wall mounted bathroom cabinet features a space saving design with a projection of just 140mm. There are 3 soft closing doors, which open to reveal two sections, each with an internal shelf with two compartments; perfect for keeping those smaller bathroom essentials close at hand or out of reach.
Need to know
- Dimensions: H650 x W800 x D140 mm (give or take -/+ 3mm per measurement)
- Colour: Grey
- Cabinet Finish: Gloss and Mirror
- Cabinet Material: Water Resistant Engineered Wood
- Number of Doors 3 – Soft Closing
- Number of Shelves 4
- Adjustable Shelves Yes
- Assembly Required No
- Warranty 2 Years
| Dimensions & Weight | |
| Width (mm) | 800mm |
| Height (mm) | 650mm |
| Depth (mm) | 140mm |
| Weight (Kg) | 22.5kg |
| Weight Limit | 150kg |
| Installation & Features | |
| Wall mounted | Yes |
| Fittings Included | Yes |
| Soft Closing | Yes |
| Integrated Handles | Yes |
| interior mirror | No |
| Assembled | Yes |
| Style | |
| Colour | Grey |
| Product Range | Ashford Grey |
| Number Of Doors | 3 |
| Number of shelves | 2 |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangular |
| Warranty | |
| Warranty | 2 years |









