1100mm Wood Effect Toilet and Sink Unit Left Hand with Square Toilet and Chrome Fittings – Palma
£569.00
- Clean and modern left hand toilet and vanity unit
- Freedom to choose your countertop basin, tap, and waste
- High quality rimless back to wall toilet with wrap toilet seat for a sophisticated look
- Oak finish will give your bathroom a spa like feel
- Complete with cistern and chrome push button
Description
All about me
Transform your bathroom with this modern oak toilet and vanity unit with chrome push button. The unit has 2 push to open drawers with plenty of room to store your bathroom essentials. The drawer opening distance is a generous 255mm. The unit has no pre-drilled holes for added flexibility.
This back-to-wall toilet, with a square pan design, has been manufactured from high-quality ceramic and makes a perfect addition to any bathroom. It’s much more hygienic too thanks to the rimless design, meaning when you flush, water is propelled around the bowl, giving it a more thorough clean. The toilet seat is soft close which helps to prevent damage. The manual concealed cistern comes with a stylish chrome push button. The cistern is AG air gap compliant, has top and front access, and has a WRAS approved flush valve. The unit has 2 years warranty and the toilet has 5 years warranty for added peace of mind.
This unit comes without predrilled holes to fit your basin and waste. You will need to drill your own holes for these fixtures.
Need to know
- Overall Dimensions Including Toilet: H 828mm x W1110mm x D878mm
- Overall Unit Dimensions: H 810mm x W 1110mm x D 465mm
- Worktop Dimensions: H 18mm x W 1110mm x D465mm
- Toilet Dimensions: H 405mm x W365mm x D550mm
- Overall Weight: 68.5kg
- Toilet Weight: 30.2kg
- Unit Colour: Wood Effect
- Toilet Colour: White
- Unit Material: MDF
- Toilet Included: Yes
- Cistern Included: Yes
- Push Button Included: Yes
- Push Button Colour: Chrome
- Basin Included: No
- Max Basin Measurements: W520mm x D430mm
- Tap Included: No
- Guarantee: 2 years
- Worktop Position: Left Hand
| Installation & Features | |
| Toilet Included | Yes |
| Basin Included | No |
| Basin Position | Left Hand |
| Basin Type | Countertop |
| Basin Tap Holes | 0 Tap Holes |
| Tap Included | Yes |
| Overflow | No |
| Waste Included | No |
| Waste Required | Unslotted |
| Includes Cistern | Yes |
| Worktop Material | MDF |
| Worktop Finish | Wood Effect |
| Soft Closing | Yes |
| Fittings Included | Chrome Push Button |
| Dimensions & Weight | |
| Depth | 878mm |
| Width | 1110mm |
| Height | 828mm |
| Weight | 68.5kg |
| Style | |
| Colour | Brown |
| Finish | Wood Effect |
| Style | Modern |
| Product Range | Palma |
| Warranty | |
| Warranty | 2 years |










