Matt Black Close Coupled Rimless Closed Back Toilet with Soft Close Seat – Newport
£240.00
- Close coupled toilet with cistern and soft close seat
- All black toilet, with matt black flush button included
- Dual flush to save water and money
- Closed back toilet, perfect to hide unsightly pipework
- Hygienic concealed rimless design
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- Close coupled toilet with cistern and soft close seat
- Matt black flush button included
- Dual flush to save water and money
- Closed back toilet, perfect to hide unsightly pipework
- Hygienic concealed rimless design
All about me
This all-black Newport close-coupled toilet with a uniquely shaped design has been manufactured from high-quality ceramic and makes a perfect addition to any bathroom. It comes complete with a soft-close toilet seat, made from Urea-Formaldahyde, also known as Duroplast. This premium material does not scratch, it is easy to clean and looks brand new for a long time, has a ceramic appearance, and is even resistant to cigarette burns. The closed-back design makes it perfect for hiding unsightly pipework
The black dual flush button features a 3-litre or 4.8-litre volume flush for water saving, great for helping the environment and reducing your water bill!
Need to know
- Dimensions: W375 x D605 x H820 mm (give or take -/+ 3mm per measurement)
- Toilet pan height: 395mm
- Weight: 48.4kg
- Colour: Black
- Finish: Matt black with central black dual flush
- Inlet position: Left & Right
- Toilet material: Ceramic toilet
- Toilet seat material: Urea-Formaldehyde
- Flush volume: 3/4.8 litres
- Flush type: Flush button
- Cistern included: Yes
- Push button included: Yes
- Soft-close seat: Yes
- Quick-release seat: Yes
- Guarantee: 5 years for pan/cistern, 1 year for seat
| Dimensions & Weight | |
| Height | 820mm |
| Depth | 605mm |
| Width | 375mm |
| Pan Height | 395mm |
| Weight (Kg) | 48.4kg |
| Flush Volume | 3/4.8L |
| Installation & Features | |
| Cistern Included | yes |
| Seat Included | yes |
| Soft Close Seat | yes |
| Quick Release Seat | yes |
| Inlet Position | Left & Right |
| Waste Connection | Wall/Floor |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | yes |
| Flush Type | Push button |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
| Style | |
| Toilet Colour | Black |
| Seat Colour | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Newport |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |










