Rectangular Black Backlit Heated Bathroom Mirror with Lights 1200 x 800mm – Taurus
£234.00
- Large mirror with an aluminium frame
- The back-lit light enhances its rectangular shape
- Hidden infrared sensor gives you effortless operation
- Colour temperature control from warm to cool light
- Heated bathroom mirror with a built-in demister pad
In Stock
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Description
Features we love
- Large mirror with an aluminium frame in a matt black finish
- The back-lit light enhances its rectangular shape and illuminates wonderfully
- Hidden infrared sensor gives you effortless operation
- Colour temperature control from warm to cool light
- Heated bathroom mirror with a built-in demister pad
All about me
Add the perfect finishing touch to your space with this rectangular backlit mirror with a matt black frame. The large bathroom mirror can be installed portrait or landscape to suit your bathroom. It has a hidden infrared sensor located on the left-hand side. To activate the light and demisting pad, move your hand across the sensor once at a distance of around 5cm. To turn it off, move your hand across the sensor again. Hold your hand in front of the sensor to change the colour temperature between a warm and cool light. It’s IP44 rated, so it’s safe to use in the bathroom.
Need to know
- Dimensions: W800 x H1200 x D44 mm
- Weight: 14kg
- Mirror Style: Illuminated
- Mirror Shape: Rectangular
- Mirror Colour: Matt black
- Mirror Mounting: Portrait and landscape
- Mirror Feature: Demist pad
- Mirror Operation: Motion sensor switch
- Power type: Mains operated
- IP rating: IP44 – Zone 2&3
- Bulb type: LED
- Light colour: From warm to cold
- Function: Energy efficient LED light – colour changing
- Material: Aluminium and Mirror
- Fixtures included: Yes – Solid wall fixings
- Assembly required: No
- Guarantee: 2 years
| Dimensions & Weight | |
| Width | 800mm |
| Height | 1200mm |
| Depth | 44mm |
| Weight | 14kg |
| Installation & Features | |
| Orientation | Vertical/Horizontal |
| Mounting | Portrait & Landscape |
| Wall mounted | Yes |
| Illuminated | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Zone | 2 & 3 |
| Wattage | 80W |
| Light colour | Cool White to Warm White |
| Colour temperature | 3000k-6500k |
| Demister | Yes |
| Motion sensor | Yes |
| Backlit | Yes |
| Fittings Included | Yes |
| Material | Glass & Aluminium |
| Style | |
| Shape | Rectangular |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Product Range | Taurus |
| Warranty | |
| Warranty | 2 years |









